Jak można zostać instruktorem spadochronowym?

Warto łączyć hobby z pracą. Ci, którzy uwielbiają skoki spadochronowe, na pewno będą świetnie czuli się w skórze instruktora spadochronowego. Teraz popularność skoków spadochronowych stale rośnie, dlatego jest to analogicznie bardzo dobry sposób na udany biznes. Jednak droga to tego, aby zostać instruktorem spadochronowym, wcale nie jest taka łatwa. Od czego zacząć karierę?

Na początek najlepiej w ogóle skoczyć w tandemie, jeżeli jeszcze nigdy wcześniej nie miało się okazji do tego. Nie dla każdego skoki spadochronowe są przyjemne, miłe, niektórych mocno wyczerpują, innym targają nerwy, dlatego chociaż tak świetnie wyglądają na zdjęciach, w rzeczywistości wcale nie muszą właśnie takie być. Dlatego na start można wydać około 700 złotych na skok w tandemie z wysokości 4000 metrów – pozwoli on na dokładne zapoznanie się z takim przedsięwzięciem i następnie łatwiej można zdecydować, czy przeznaczyć pieniądze na profesjonalne szkolenie AFF.

Teraz szkolenia AFF są oferowane w wielu różnych firmach, dlatego nie powinno się mieć zasadniczo problemów ze znalezieniem czegoś odpowiedniego dla siebie. Wystarczy tylko kilka chwil i wyszukiwarka internetowa, aby zobaczyć, gdzie ceny są najbardziej zachęcające i można liczyć na profesjonalne wsparcie. Kurs AFF to wydatek około 4-5 tysięcy złotych – podczas niego odbywa się szkolenie teoretyczne i praktyczne, czyli skoki – najpierw pod okiem instruktora, a potem samodzielnie.

Szkolenie AFF to dopiero początek drogi. Dalej warto poświecić czas na skakanie i trenować przez minimum 2 lata. Czas i pieniądze są zatem kluczowymi czynnikami, żeby przybliżyć się do wymarzonego zawodu. Warto też uczestniczyć w różnych imprezach poświęconych spadochroniarstwu, brać udział w szkoleniach tunelowych. Dopiero po około tysiącu skoków, gdy zdobędzie się już odpowiednie doświadczenie, można zgłosić się na specjalne szkolenie do instruktora. Szkolenie to przygotowuje do podejścia do egzaminu państwowego organizowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, który zarówno obejmuje teorię, jak i praktykę.

Zatem od momentu pierwszego skoku do uzyskania odpowiedniego certyfikatu uprawniającego do nauczania może minąć nawet 3-5 lat! To długi okres, ale jeżeli skakanie to pasja, nie warto z niej rezygnować!